Wat zijn de criteria voor een gewoon mens?
Eerlijkheidshalve moet ik bekennen; ik heb geen idee.
In Israël voelde ik me ‘gewoon mens’ toen ik een klantenkaart aanschafte van Hamashbir Lazarchan. De Bijenkorf van Tel Aviv.
Met al die huishoudelijke spulletjes, kleding en frutsels onder de card scheelde het weinig, of ik was een echt mens.
In Nederland heb ik me totnogtoe nog geen gewoon mens gevoeld.
Tot vandaag.
Verarmd tot het bot, met niet genoeg deze maand af te sluiten, of de volgende door te komen ben ik toch lid geworden van de plaatselijke bibliotheek.
Laat de armoe maar de pest krijgen.
Al de hele dag ben ik als een kind zo blij. Twee boeken; Grunberg’s Onze Oom, de enige die ik nog miste uit zijn repertoire, en Robert Vuijsje’s Alleen maar Nette Mensen. Als luisterboek koos ik Knielen op een bed van violen van Jan Siebelink.
Helaas geen Rachels Rokje van Charlotte Mutsaers in de bieb van Zandvoort of omliggende gemeenten. Geen geld om het aan te vragen, dus voor mij nog even te exotisch.
Maar met dit oer-Hollandse assortiment op zak, zei ik enthousiast tegen de bibliothecaresse: ‘Goddank, ik voel me gewoon mens.’
‘Nou,’ zei ze beminnelijk, ‘ook zonder zag u eruit als een gewoon mens.’
Maar daar weet zij niets van.
En als cadeautje kreeg ik ook nog Dijkshoorn’s essay mee Verder alles goed en een mapje door zijn hand geschreven ansichtkaarten.
Man oh man, hoe gewoon kan een mens zijn.
Jezzebel,
Tussen water en water
Art: Pauline Prior, Arnon Grunberg
Veertig jaar geleden (of zo) gaf de vereniging voor psychiatrische patiënten een ansichtkaart uit, glimmend als een spiegel, met de tekst:
“Ooit een normaal mens ontmoet, en beviel het?”
De bibliotheek, wat een paleis is dat toch, wat een bastion van weelde in deze barbaarser en barbaarser wordende tijd. Ik was er vanavond nog, heeeerlijk.
Een gewoon mens? Iedereen of niemand.
Van een bieb wordt niemand armer 😉
Het ligt er aan waar je de klemtoon op legt.
gewoonmens is een 13 in een dozijn type.
gewoonmens is een ordinair wijf.
tja, als underline geen geldige tag meer is, is het niet zo duidelijk wat ik wilde zeggen 🙁
@Selma, wat een weelde.
dvd’s, luisterboeken, tijdschriften, alles om je hart aan op te halen.
Jammer dat de bieb van Zandvoort niet ‘s avonds open is.
En nog jammerder dat ze zgn ‘makkelijk’ systeem van archiveren hebben.
Oftewel je kunt één schrijver vinden onder zowel de afdeling literatuur, psychologie, mens en maatschappij.
Super onhandig vind ik dat. Ik wil zoeken op naam en zien wat het oeuvre is.
.
@Kitty, jammer dat er zo flink bezuinigd wordt op de locale bibliotheken.
.
@Knuts, nou ja als een bibliotheekkaart het enige ‘gewone’ in je leven is, blijft er nog genoeg ongewoons over, om …
Om wat eigenlijk, maar gewoon is het niet.
.
Dat is waar, maar ook weer begrijpelijk omdat mensen thuis makkelijker iets op kunnen zoeken. Hier kost dat de bibliotheek een aantal arbeidsplaatsen en een dag en avondopenstelling.
@Kitty, internet zou geen reden moeten zijn te bezuinigen op locale bibliotheken.
.
gewone mensen hebben er blijkbaar geen zin in om zich de hele dag met bibliotheekopzoeksystemen bezig te houden
en ik geef ze geen ongelijk